1. Ana Sayfa
  2. Kpss A Grubu Dersleri
  3. Rostow’un Büyüme Modeli Aşamaları

Rostow’un Büyüme Modeli Aşamaları

featured

Rostow’un Büyüme Modeli Aşamaları, 1960’lar da rostow tarafından yayımlanan kitapta 5 aşamada anlatır. Şimdi Rostow’un Büyüme Modeli Aşamalarını kısaca anlatmaya çalışalım.

I.Rostow’un Büyüme Modelinde Geleneksel Toplum Aşaması :

Ekonomik faaliyetler tarıma dayalıdır. Kişi bası gelir oldukça düşüktür. Geleneksel yöntemlerle üretim yapıldığı için verimlilik oldukça düşüktür. Toplumda kaderci ve kabullenici bir yapı vardır. Tasarruflar ve yatırımlar oldukça düşük olduğundan durağan durumdan çıkmak zordur.

II. Rostow’un Büyüme Modelinde Kalkışa Hazırlık Aşaması :

Geleneksel toplum aşamasından çıkmak genellikle dışsal şoklar ile olur. Ekonomik ve sosyal yapıda es anlı değişiklikler olur. Ekonominin sosyal sabit sermaye yatırımlarına ve özellikle ulaştırma sektörüne önem verilmelidir. Alt yapı yatırımlarının geliştirilmesi kültürel ve sosyal değer yargılarının değişmesi ve üretim teknolojisinin değişmeye başlaması önemlidir. Yatırımlarla birlikte teknolojinin gelişmesi gelirin artmasını sağlar. Gelir artısı da tasarrufları ,tasarruflar ise yatırımları arttırır.

III. Rostow’un Büyüme Modelinde Kalkış Aşaması :

En önemli aşamadır. Sanayileşmenin başladığı dönemdir.Yatırımlar hızlı bir şekilde yapılır ve kalkınma ivme kazanır.Bu dönemde üretken yatırımların milli gelir içindeki payının arttırılması gerekir.Üretken yatırımlarda artısın nüfus artış hızından fazla olması gerekir.İmalat sektörü öncü seçilip diğer sektörlerin gelişmesi sağlanmalıdır.Yapılan tasarruflar iyi değerlendirilecek ve gelişmenin önündeki bütün engeller kaldırılacaktır

IV. Rostow’un Büyüme Modelinde Olgunlaşma Aşaması :

Teknoloji gelişir üretim artar milli gelirin bir bölümü devamlı olarak üretken yatırımlara aktarılır. Gelir artış hızı nüfus artış hızının üzerine çıkmıştır ve tasarruflar oldukça yüksek düzeydedir. Ağır sanayi ve hammadde üretiminden daha karmaşık ve ileri teknolojili ürünlerin üretimine başlanılır (otomobil). Ülke artık uluslar arası pazarda söz sahibidir. Üç dinamiğin değişmesi gerekir. Bunlardan ilki tarımda çalışan nüfus azaltılmalıdır. Ekonomide önderlik konumundaki firmanın artık uzmanlığa dönüşmesi gerekmektedir. Üçüncüsü ise toplum sanayileşmeyi yegane araç olarak görmekten vazgeçmelidir

V. Yoğun Kitlesel Tüketim Aşaması :

Artık toplum refah toplumudur. Üretim sanayisi dayanıklı tüketim mallarına kaymıştır ve hizmet sektörünün önemi artmıştır. Bu dönemde günlük yasamı kolaylaştıracak aletler ilgi görür. Otomobil üretimi bu aşamada yaygınlaşır ve ucuzlar. Dışarıya karsı asgari ve politik üstünlük sağlanmış olur.

Diğer Kpss A Grubu Derslerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

Bu içerik için yorumunuzu ekleyin