1. Ana Sayfa
  2. Kpss A Grubu Dersleri
  3. Kamu Harcamalarının Artış Nedenleri

Kamu Harcamalarının Artış Nedenleri

Kamu Harcamalarının Artış Nedenleri

Kamu harcamaları devletin ekonomik ve sosyal durumuna bağlı olarak zaman içinde artış gösterir. Kamu Harcamalarının Artış Nedenleri iki tanedir. Bunlar Görünüşte artış ve gerçekte artıştır.

Gerçekte artış şunu ifade eder; Kamu hizmetlerinin miktarı ve kalitesinde artışla birlikte kamu harcamalarının artmasıdır.

Görünüşte artış ise Kamu hizmetlerinin miktarı ve kalitesinde bir artış olmamasına rağmen kamu harcamalarının artmasını ifade eder.

Kamu harcamalarının görünüşte artmasının bazı nedenleri var. Bunları kısaca anlatacak olursak.

Kamu harcamalarının görünüşte artış nedenleri

Kamu Harcamalarının Artış Nedenlerinin ilki görünüşte artıştır. Görünüşte artış nedenlerini maddeler halinde yazacak olursak.

– Paranın satın alma gücünün düşmesi: Kamu harcamalarının görünüşte artış nedenlerinin başında fiyatlar genel düzeyinini yükselmesi sonucu kamu harcalarının artmasıdır.

– Bütçe usullerinin değişmesi: Bütçede safi usülden gayri safi usüle geçilmesi kamu harcamalarını arttırır.

– Parasal Ekonomiye geçilmesi: Ayni ekonomiden parasal ekonomiye geçilmesi sonucu kamu harcamaları artar.

– Devlet sınırlarının genişlemesi: Savaş yada ülkelerin birleşmesi sonucu ülke sınırları genişler ve nüfus ta değişir. Eğer bu değişme kişi başı kamu harcamalarını arttırmıyorsa görünüşte artıştır. Eğer bu artış kişi başı kamu harcamaları miktarını arttıryorsa gerçekte artış olur.

– Devletleştirme giderleri: Özel kesimdeki hastahanelerin, okulların veya firmaların kamulaştırılması sonucu vatandaşların yararlandığı mal ve hizmetlerin miktarı ve kalitesinde bir değişmesi olmadığı sürece görünüşte artış olur.

Kamu Harcamalarının Gerçekte Artış Nedenleri

Kamu Harcamalarının Artış Nedenlerinin ikincisi gerçekte artış. Geçekte artış nedenlerini maddeler halinde yazacak olursak.

– Askeri Nedenler: Savaş ve savunma giderlerinin artması kamu harcamalarının gerçekte artmasına neden olur.

– Tekonolojik nedenler : Yeni iletişim, bilişim, ulaşım gibi teknolojilerin gelişmesi sonucu kamu hizmetlerinin kalitesi artar buda kamu harcamalarını gerçekte arttırır.

– Sosyal nedenler: Nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme gibi nedenlerden dolayı devletin sunduğu kamu hizmetleri artar. Bu da kamu harcamalarının gerçekte arttırır.

– Ekonomik nedenler: Örneğin 1929 ekonomik buhranı sonucu kamu harcamaları artmıştır. Ayrıca ulaştırma haberleşme gibi alt yapı hizmetlerini devlet karışlar bu da gerçekte artışa neden olur.

– Siyasal nedenler: Hükümetlerin oylarını arttırmak için kamu harcamalarını arttırır. Bu kamu harcamalarını gerçekte arttırır. Bunun yanında baskı ve çıkar grupları, oy değiş tokuşu kamu harcamalarını gerçekte arttırır.

Konuyu toparlayalım. Kamu Harcamalarının Artış Nedenleri ikiye ayrılır. Bunlar gerçekte ve görünüşte artış nedenlerini maddeler halinde yazarak konuyu kapatalım.

Görünüşte artış nedenleri.

1-Paranın satın alma gücünün düşmesi

2-Bütçe usullerinin değişmesi

3-Parasal Ekonomiye geçilmesi

4-Devlet sınırlarının genişlemesi

5-Devletleştirme giderleri

Gerçekte artış nedenleri:

1-Askeri Nedenler

2-Tekonolojik nedenler

3-Ekonomik nedenler

4-Siyasal nedenlerdir.

Kamu Harcamalarının Artış Nedenleri konusunu anlattık. Herkese iyi çalışmalar.

Diğer Kpss A Grubu Derslerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

Bu içerik için yorumunuzu ekleyin

Yorumlar (2)

  1. kamu haracamalarının sınıflandırılması tam olarak nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir